Akcesoria do laptopów – podkładki chłodzące

podkładka chłodząca do laptopa

Współczesne laptopy wydajnością dorównują – a niekiedy nawet je przewyższają – komputerom stacjonarnym. Znacznie w stosunku do nich ograniczone rozmiary obudowy utrudniają jednak cyrkulację powietrza, co skutkuje szybszym nagrzewaniem się wewnętrznych elementów. Doprowadzenie do przegrzania procesora w laptopie jest znacznie łatwiejsze w laptopie niż w typowym domowym komputerze. Przeważnie też o wiele bardziej dotkliwe finansowo. Nic zatem dziwnego, że coraz bardziej popularne akcesoria do laptopów to podkładki chłodzące.

Najprostszą podkładkę w rzeczywistości można wykonać samemu. Wystarczy po prostu podłożyć pod tylną krawędź komputera na przykład dwa pudełka po zapałkach tak, aby korpus nieco oddalił się od podłoża. Już samo to znacznie ułatwi obieg powietrza w obudowie, a tym samym zmniejszy ryzyko przegrzania podzespół. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie raczej doraźne i w dłuższej perspektywie nie przyniesie pożądanych efektów.

Znacznie lepszym rozwiązaniem są właśnie nowoczesne podkładki chłodzące, które ma w ofercie każdy dobry sklep dostarczający akcesoria do notebooków. Podkładki takie – te z „wyższej półki” – podpierają obudowę laptopa od spodu na całej powierzchni, a specjalnie uformowany system wewnętrznych kanałów częściowo wymusza w sposób naturalny przepływ powietrza. Dodatkowo najczęściej w podkładkę wbudowane są dodatkowe wiatraki wspomagające chłodzenie. Są one przeważnie zasilane z gniazda typu USB, ale zdarzają się także rozwiązania wymagające podłączenia do sieci elektrycznej. Naprawdę profesjonalne podstawki potrafią nawet monitorować na bieżąco aktualną temperaturę informując o niej cały czas specjalne oprogramowanie zainstalowane w laptopie, które bazując na otrzymanych z podstawki danych oraz aktualnych parametrach pracy komputera – automatycznie dostosowuje właściwości chłodzące podkładki.