Chłodzenie procesora za pomocą cieczy

wodne chłodzenie komputera

Jak powszechnie wiadomo – woda nie jest największym przyjacielem urządzeń elektrycznych. A tym bardziej – nie służy zaawansowanej elektronice. Producenci wszelkiego rodzaju sprzętu często nawet w instrukcjach obsługi podkreślają, by nie włączać sprzętu w warunkach dużej wilgotności. Paradoksalnie jednak to właśnie woda okazuje się jednym z najlepszych pomysłów na skuteczne i wydajne chłodzenie procesora komputerowego.

Typowy procesor wytwarza olbrzymie ilości energii cieplnej. Większość przejmowana jest przez umieszczony na nim radiator. Wciąż jednak pozostaje problem wyprowadzenia jej poza obudowę komputera. Woda jest doskonałym przewodnikiem ciepła i świetnie się do tego nadaje. Oczywiście, system chłodzący musi być tak skonstruowany, aby nie miała żadnego kontaktu z procesorem, ani pozostałymi elementami elektronicznymi.

komputer-chłodzony-ciecząPodstawowy zestaw zapewniający wodne chłodzenie procesora składa się z kilku części. Najważniejszą jest blok wodny. Zwykle jest to system rurek – najczęściej miedzianych – w którym dochodzi do przekazania ciepła z przylegających elementów takich, jak procesor, bezpośrednio do krążącej w nim wody. Ogrzana ciecz trafia następnie do chłodnicy, w której oddaje energię cieplną do otoczenia. Obieg jest zamknięty, jednak ze względu na ubytki płynu chłodzącego spowodowane między innymi jego skraplaniem na powierzchni chłodnicy – stosuje się dodatkowy rezerwuar, czyli zbiornik wyrównawczy. Sama chłodnica jest często wspomagana wentylatorami, natomiast do wymuszenia przepływu wody wykorzystuje się wydajną pompę.

Chłodzenie procesora za pomocą wody należy do najbardziej wydajnych rozwiązań wykorzystywanych powszechnie.