Ekstremalne chłodzenie procesora

chlodzenie procesora

Wydajne chłodzenie procesora komputerowego jest jednym z najważniejszych aspektów wpływających na jego bezawaryjną i stabilną pracę. Wiedzą o tym doskonale overclockerzy, dla których konstruowanie wymyślnych systemów chłodzących jest przysłowiowym „chlebem powszednim”.

Overclocker to osoba, która zajmuje się zmianą – za pomocą rozmaitych technik – fabrycznych parametrów procesorów po to, aby uzyskać jak największą wydajność. Zjawisko to ma obecnie charakter raczej swego rodzaju sportu, niż sztuki praktycznej. W internecie można między innymi znaleźć rozmaite tabele bitych rekordów, organizowane są nawet zawody.

Istotne jest to, że w miarę przyspieszania pracy procesora, rośnie również ilość wytwarzanego przez niego ciepła, które trzeba w jakiś sposób odprowadzić. Z pewnością nie wystarczają tu już standardowe systemy chłodzące, a często nawet najbardziej wydajne chłodzenie wodne również nie jest dość skuteczne. Dlatego miłośnicy ekstremalnego overclockingu wykorzystują również ekstremalne metody chłodzące. Jedną z nich jest chłodzenie procesora przy pomocy… ciekłego azotu.

Dzięki zastosowaniu tej metody udaje się uzyskać parametry pracy procesora przewyższające zakładane parametry nominalne nawet o ponad 200%! Jednym z najbardziej spektakularnych przykładów „azotowego chłodzenia” jest rekord pobity na początku 2010 roku przez belgijskiego overclockera. Udało mu się uzyskać aż 267,7% normy wydajności zakładanej przez producenta. Niestety, tym razem nawet chłodzenie procesora azotem nie pomogło, bo bicie rekordu skończyło się jego… pożarem!