Komputery – jaki sprzęt dla kogo?

Wnętrze komputera dla gracza

Kupując nowe komputery często trzymamy się zasady trzech „n”: „najnowszy, najszybszy, najdroższy”. Wprawdzie „złota reguła” zakupów komputerowych mówi o tym, aby zawsze kupować najlepszy sprzęt, na jaki w danej chwili nas stać, ale to przecież nie znaczy, że decyzje należy podejmować całkowicie bezkrytycznie.

Najważniejszym wskaźnikiem podczas planowania zakupu komputera powinna być szczegółowa analiza własnych potrzeb. Rożne czynności w różnym stopniu obciążają maszynę, a zatem nie zawsze „super-moc” będzie w pełni wykorzystana. Czasem – zamiast inwestycji w najnowocześniejszy procesor znacznie bardziej opłaca się zakup przydatnego dodatkowego wyposażenia.

Miłośnik gier komputerowych z pewnością musi zainwestować przede wszystkim w jak najszybszy procesor, dużą ilość pamięci ram i wydajną kartę graficzną. W przypadku montażysty filmowego sytuacja ma się podobnie, ale zamiast bardzo drogiej karty z rewolucyjną sprzętową akceleracją 3D lepiej będzie z pewnością wybrać znacznie większe dyski twarde. Pisarz natomiast zadowoli się prawdopodobnie typowym sprzętem biurowym, wzbogaconym natomiast o dobrą drukarkę i zewnętrzny dysk z systemem tworzenia automatycznych kopii zapasowych. We wszystkich trzech przypadkach cena całego zestawu będzie podobna. Wszystkie te komputery będą kosztować mnie więcej tyle samo, a jednak będą zupełnie inne.

I to jest właśnie klucz do przemyślanego zakupu, który służyć nam będzie latami. Z jednej strony – zakup najlepszego dostępnego dla naszej kieszeni sprzętu, z drugiej – komputery dostosowane ściśle do potrzeb ich użytkowników.