Notebooki dla graczy – sprzętowe minimum

netbook dla gracza

Producenci oferujący notebooki dla graczy reklamują je, kładąc nacisk na dedykowaną amatorom wirtualnej rozrywki klawiaturę i szeroką przekątną ekranu. Te parametry sprawić mają, że komfort grania na laptopie będzie wysoki. A przynajmniej zbliżony do poziomu komfortu związanego z graniem na specjalnie skompilowanym komputerze stacjonarnym.

Oczywiście, powiększony monitor to duże udogodnienie. Dedykowana graczom klawiatura, to natomiast jedynie gadżet – pomocny, ale niekonieczny do tego, by na laptopie oddawać się ulubionej rozrywce spod znaku RPG czy FPP. Jednak przy okazji wybierania laptopa dla gracza nie wolno zapominać o rzeczy najbardziej funkcjonalnej: o jego sercu, czyli o procesorze i pamięci.

Notebooki dla graczy – przez wzgląd na to, że wyposażone są w dedykowaną kartę graficzną – mają wystarczająco wydajny, co najmniej dwurdzeniowy procesor. Podobnie rzecz się dzieje w przypadku pamięci – standardowa pojemność pamięci RAM w laptopach przeznaczonych do obsługi gier wynosi 4 GB. Warto przy tym pamiętać, że laptopy o niższej pojemności pamięci (np. 2 GB) są już rzadko spotykane – najczęściej na rynku wtórnym. Nie warto na nie zwracać uwagi przy okazji wyboru komputera do grania. Taka pamięć to techniczny relikt, który nie sprosta wymaganiom współczesnych gier.

Oczywiście, warto jest się przyjrzeć samej mocy procesora. Mimo to, przy wyborze laptopa do grania, ten parametr nie powinien być kryterium decydującym. Notebooki dla graczy muszą mieć przede wszystkim doskonały układ graficzny. Jak wskazują amatorzy wirtualnej rozrywki, mobilne Pentium Dual-Core SU4100, taktowane zegarem 1,3 GHz do grania w podstawowe RPG wystarczy. Oczywiście, im większe parametry – tym wyższe możliwości, a co za tym idzie – wyższy komfort użytkowania danego laptopa. Niestety, to także wyższa cena sprzętu.